Jak wykonać ocieplenie pod wylewkę na podłodze oraz na gruncie?

07 marca 2016 / napisał Posadzkarz

Ocieplenie pod wylewki, podobnie jak izolacja elewacji, to bardzo istotny etap budowy domu. Od tego jak będzie wykonana izolacja termiczna zależeć będzie późniejszy komfort użytkowania domu oraz oszczędności płynące z ilości zużytej energii na ogrzewanie.

Samo wykonanie ocieplenia pod wylewki jest bardziej skomplikowane niż izolacja termiczna na ścianie. Wynika to z tego, że w naszej posadzce znajdują się bardzo wiele różnego rodzaju instalacji. Od sanitarnych (wod-kan), poprzez rury centralnego ogrzewania, nierzadko instalacje elektryczne, doprowadzenie powietrza do kominka itd…

W związku z tak dużą ilością różnych elementów instalacji zaleca się układanie styropianu, czy wełny w co najmniej dwóch warstwach. Pierwszą warstwą dokładnie dopasowujemy pomiędzy wszystkie elementy instalacyjne oraz uzupełniamy pinką poliuretanową. Kolejną warstwę układamy na przemian z pierwszą, aby maksymalnie zminimalizować możliwość wystąpienia mostków termicznych.

Ocieplenie pod wylewkę ma jeszcze jedną bardzo istotną funkcję. Styropianem regulujemy wysokość pomiędzy chudziakiem, a posadzką właściwą. Bardzo rzadko na budowie chudy beton przygotowany jako pierwsza warstwa na ustabilizowanym gruncie wykonany jest idealnie poziomo (równo). I tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie izolacja w postaci styropianu czy wełny. W hurtowniach dostępne są różne grubości, stąd niwelacja podłoża pod posadzkę nie staje się żadnym wyzwaniem.

Dlaczego grubość styropianu ma takie znaczenie? I dlaczego jego grubościami regulujemy poziom, podłogi?

Trzeba mieć świadomość, że grubość wylewki ma znaczenie nie tylko ze względu na jej koszt, ale także na jej pojemność cieplną. Ogrzewanie podłogowe znajduje się w dolnej części wylewki. Stąd każdy centymetr więcej powoduje, że ogrzanie posadzki zajmie więcej czasu, a energia zużyta do tego będzie większa. Co za tym idzie wzrosną koszty ogrzewania. Dlatego odpowiedni dobór grubości styropianu ma tak ważne znaczenie. Oprócz grubości styropianu należy również zwracać uwagę na jego jakość, ale przede wszystkim twardość. Ma to duże znaczenie zwłaszcza przy bardzo grubej izolacji. Gdyż użycie zbyt miękkich materiałów izolacyjnych spowoduje stopniowe osiadanie wylewki, co będzie bardzo widoczne na listwach przypodłogowych w wykończonym już domu.

Więcej o autorze

Posadzkarz